Nefes Nedir?

Nefes, ölümle yaşam arasında ince bir çizgidir. Ve en önemlisi yaşam ile olan bağımızdır.  Yemek olmadan 30 gün dayanabiliriz, su olmadan ise 3 gün, fakat nefes almadan geçireceğimiz üç dakika içinde, ölürüz.

Nefes, tüm yaşamımız boyunca günde 24 saat yaptığımız birşey olmasına rağmen aslında yaşamımızda özel bir fonksiyonu bulunmaktadır. Herkesin nefes alışkanlığı parmak izi gibi kendine özgüdür.  Nefes, zihnimiz ve bedenimiz arasındaki olağanüstü bir bağdır. Zihinsel durumun, kronik hastalıkların ve duygusal bozuklukların kayıtlarını bulundurur. En önemlisi, zihnimizin ve bedenimizin nefesimizi etkileyişi gibi, nefes sürecini bilinçli bir şekilde kullanarak nefesimizle zihnimizi ve bedenimizi etkileyebiliriz. 

About Sare Elçin

1969, İstanbul doğumlu Sare Elçin, Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu. 15 sene Finans piyasalarında yönetici olarak çalıştıktan sonra 2009 yılı itibariyle Transformational Breath (TB) sistemiyle tanıştı. Nefesle birlikte kendi hayatında kalıcı değişimler yaşayan Sare, Transformational Breath (TB) sisteminin kurucusu Dr. Judith Kravitz’den aldığı eğitimlerle nefes koçluğu ve eğitmenliği çalışmalarını ve stajlarını başarıyla tamamladı. 2011 yılı başı itibariyle doğru nefes tekniğini öğrenmek ve bu muhteşem tekniği deneyimlemek isteyen herkesle nefes çalışmaları yapmakta. Doğru nefes almanın insan sağılığı için önemine inanan ve ‘’ İçimizde ne varsa dışımızda da o var. O zaman değişime kendi içimizden başlayalım’’ diyen Sare Elçin, Nefesin bunu gerçekleştirmek için en etkili araçlardan biri olduğuna inanıyor. Ve sizleri bu mucize deneyime davet ediyor.

2 Responses to Nefes Nedir?

 1. Kerem ILGAR says:

  Sitenizdeki nefesle ilgili bilgilerden cok etkilendim.Dogru nefes alma sistemini normal hayata adapte edebilirmiyiz…Veya arada egsersiz olarak mi yapmaliyiz.?Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  Nefesin onemi hayatimizda bu kadar fazlayken,milli egitim bakanligi nefes alma ile ilgili bir dersi, okullarimizda uygulamaya koysa da cocuklarimiz kucuk yasta ogrense, sizcede iyi olmazmi?

  • sareelcin says:

   Kerem bey, merhabalar. Sitemi beğenmenize sevindim,teşekkürler. Doğru nefes alma sistemini ancak bu tekniği deneyimli b,ir nefes koçu eşliğinde öğrendikten ve kendi nefes sisteminizi açtıktan sonra sadece günde 5-6 dk.lık bir egzersiz ile hayatınıza sokabilirsiniz. Evet sizin de dediğiniz gibi bir nevi egzersiz gibi.
   Nefesin önemini anlamış olmanız ne harika. Fikrinize tamamiyle katılıyorum. Özellikle beden eğitimi derslerinde doğru ve tam kapasiteyle nefes alma tekniği çocuklarımıza küçük yaşlarda öğretilse; gelecekte bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı bireyler yetişir.
   Sevgiler….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

loading