Doğru nefes almanın insan sağlığı ve yaşamı için önemini biliyor musunuz?

Sadece Nefes Almak  Doğru Nefes Aldığımızı Gösterir mi?  Çoğu insan, nefes alıp vermekle sağlıklı olduğunu sanır. Ancak gerçek şudur ki, derin ve tam olarak nefes almadığımız taktirde vücudumuz ihtiyacı olan oksijeni alamaz. Çoğu insanın nefes alma ve verme kapasitesi oldukça sınırlıdır. Dünyada yapılan araştırmalara göre yetişkin insanların  akciğer kapasitelerinin sadece  % 25-30 arasında kullandıkları biliniyor. Birçok kişi limitli nefes alkışkanlığı nedeniyle yeterli oksijeni bedenlerine alamıyorlar. Oksijen hücreleri besler  fakat pek çok insan hücrelerini oksijenden yana açlığa mahkum eder. Bu kadar insanın kendini sürekli yorgun hissetmesine şaşmamak gerekir. Oysa çözüm nefes alışverişimizin bilinçli olarak yeniden yönlendirilmesi kadar basittir.

Günlük yaşantımızda Nefes alışımızı kısıtlarken duygusal tarafımızı boğup bastırırken, aynı şekilde yaşamlarımızı da kısıtlarız. Nefes alışımızın derinliğini, ritmini ve hızını değiştirmek suretiyle kimyamızı, duygularımızı, tutumumuzu ve hatta görünüşümüzü değiştirebiliriz. Ve bu değişiklikler ile bakış açımız kendimizi daha olumlu bir akıl-beden durumuna geçirecek şekilde değiştirebiliriz.

 

About Sare Elçin

1969, İstanbul doğumlu Sare Elçin, Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu. 15 sene Finans piyasalarında yönetici olarak çalıştıktan sonra 2009 yılı itibariyle Transformational Breath (TB) sistemiyle tanıştı. Nefesle birlikte kendi hayatında kalıcı değişimler yaşayan Sare, Transformational Breath (TB) sisteminin kurucusu Dr. Judith Kravitz’den aldığı eğitimlerle nefes koçluğu ve eğitmenliği çalışmalarını ve stajlarını başarıyla tamamladı. 2011 yılı başı itibariyle doğru nefes tekniğini öğrenmek ve bu muhteşem tekniği deneyimlemek isteyen herkesle nefes çalışmaları yapmakta. Doğru nefes almanın insan sağılığı için önemine inanan ve ‘’ İçimizde ne varsa dışımızda da o var. O zaman değişime kendi içimizden başlayalım’’ diyen Sare Elçin, Nefesin bunu gerçekleştirmek için en etkili araçlardan biri olduğuna inanıyor. Ve sizleri bu mucize deneyime davet ediyor.

2 Responses to Doğru nefes almanın insan sağlığı ve yaşamı için önemini biliyor musunuz?

 1. Sevilay Evler says:

  Merhaba, Biz odtü’de çalışan iki arkadaş olarak “transformal nefes” eğitimine önce meraklandık sonra gönüllendik ancak proğramlarınızın zamanı uzun ve ücreti memurların maddi kapasitesini biraz zorlayıcı ölçüde..bizim bir önerimiz var kampüsümüz nefes almak için muhteşem bir alan ve eminim böyle bir proğrama ilgi duyacak bir çok katılımcı olacaktır..Bizim için uygun şartlarda bir proğram için buraya gelirseniz size elimizden geldiğince yardımcı oluruz.İyi çalışmalar…

  • sareelcin says:

   Sevilay hanım merhaba,
   İstanbul’da olsanız muhteşem deneyimi birlikte yaşardık. Ancak Ankara bana uzak. Ankara’da sizi yönlendirdiğim Burcu hanım eminim size yardımcı olacak..:)))
   Görüşmek dileğiyle..
   Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

loading